Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

AKS: Žatva je náročná a úroda slabá

AKS: Žatva je náročná a úroda slabá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

„V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa začala žatva na Žitnom ostrove o týždeň skôr a napriek tomu jej koniec sa oneskorí o dva týždne, potrvá tak až do konca júla,“ povedala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Podľa jej ďalších slov dažde ostatných dní v prípade obilnín prišli neskoro a spôsobili len prerušenie žatvy, pretože na zamokrenej pôde nemohli stroje pracovať.

“Tohtoročná žatva je ťažká, náročná a úrody sú veľmi slabé. Do dnešného dňa na juhu Slovenska poľnohospodári pokosili 70 percent obilia. Porasty, ktoré sú ešte na poliach, začali hnednúť, slama je nekvalitná. V porovnaní s predchádzajúcim rokom pšenica ozimná dáva o 40 percent nižšie výnosy, čo znamená 2,87 t/ha. V prípade jačmeňa výsledky sú o niečo vyššie. Jarný jačmeň dáva 3,10 t/ha. V okrese Dunajská Streda priemerná úroda repky ozimnej je 1,85/ha,” uviedla Patasiová.

Podľa jej ďalších slov farmári očakávajú, že podľa prísľubu premiéra Roberta Fica na mimoriadnom rokovaní vlády sa odsúhlasí podpora pre poľnohospodárov.

“Viacerým farmárom tohtoročná úroda nestačí ani na kŕmenie vlastných zvierat. Poľnohospodári nebudú mať dostatok finančných prostriedkov ani na nákup krmiva a na založenie budúcoročnej úrody,” konštatovala Patasiová.

Podpora by pomohla podľa nej hlavne v živočíšnej výrobe. V opačnom prípade môže nastať na Slovensku absencia domáceho mäsa, ktoré sa bude musieť dovážať zo zahraničia. AKS bude žiadať od ministra pôdohospodárstva a predsedu vlády SR podporu pre poľnohospodárov.

“Chceme spresniť aj priame platby na výmery pôd, lebo banky prideľujú dotácie pre poľnohospodárov do výšky dotačných limitov,” zdôraznila Patasiová.

Dažde v posledných dňoch pomohli podľa nej kukurici a slnečnici.

“Bez vlahy by kukurica dopadla veľmi biedne. Hlavne neskoré kukurice sa oživili a teraz sú v klasovej zrelosti a ukladajú sa klasy. Dúfajme, že kukurica bude mať lepšie výnosy ako oziminy a hustosiate obilniny,” podotkla s tým, že vodu potrebovali aj okopaniny a slnečnica.

“V tomto roku bola ohrozená aj sejba ozimnej repky. V prípade ďalšieho suchého počasia poľnohospodári by repku nesadili, lebo by nevyklíčila,” zdôraznila Patasiová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
františek
františek
19. júl 2012 13:41

banky dotácie nepridelujú a repka sa nesadí!!!!

Peter
Peter
19. júl 2012 14:13

Napísali tak ako povedala predsedníčka. Vyjadriť sa po slovensky pod logom maďarskej komory je umenie. Nieže to opravíte!