Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ako riešia štáty EÚ pomoc chovateľom ošípaných

Ako riešia štáty EÚ pomoc chovateľom ošípaných
insert_photoSACHO

Slovenská asociácia chovateľov ošípaných poslala redakcii portálu poľnoinfo.sk informácie o tom, ako vybrané štáty Európskej únie riešia podporu ošípaných.

Poľsko a Francúzsko

„Európska komisia odsúhlasila Poľsku, že môžu podporiť chovateľov ošípaných prostredníctvom štátnej pomoci v sume 88 miliónov eur. Strop je 290 000 eur na jeden podnik. Ide o podporu strát na tržbách spôsobených z dôvodu pandémie COVID 19,” uvádza Peter Polák, riaditeľ SACHO.

V minulom roku pritom poľská vláda, podľa SACHO, vyčlenila v prepočte 43,5 milióna eur na podporu domácich chovateľov ošípaných na eliminácii dopadov afrického moru ošípaných (AMO).

„Francúzska vláda poskytne chovateľom ošípaných balík pomoci vo výške 270 miliónov eur. Národné združenie ošípaných sa obáva, že to nemusí stačiť. Francúzski chovatelia, podobne ako naši slovenskí, čelia 14-percentnému poklesu výkupnej ceny jatočných ošípaných, oproti minulému roku. To predstavuje stratu 25 – 30 eur na jednu ošípanú,” povedal Peter Polák.

Ako ďalej uvádza riaditeľ SACHO, zo spomínaného balíka sa má vyplatiť maximálne 75 miliónov eur vo forme priamych grantov spoločnostiam s mimoriadne závažnými nedostatkami likvidity. Do 15 dní má každá spoločnosť dostať 15 000 eur.

„Ďalších 175 miliónov eur je vyčlenených ako štruktúrovaná pomoc pre priemysel. Tretím opatrením je oslobodenie chovateľov ošípaných od príspevkov na sociálne zabezpečenie v celkovej sume 20 mil. eur. Okrem toho ministerstvo plánuje podporiť predaj bravčového mäsa prostredníctvom reklamných kampaní, vývozu a rozšírenia objemu úverov zabezpečených štátom,” informuje P. Polák.

Taliansko a Bavorsko

Talianska vláda prijala podľa SACHO balík pomoci proti AMO vo výške 50 miliónov eur na rok 2022. Na podporu preventívnych opatrení proti AMO je vyčlenených 15 miliónov eur a 35 miliónov je vyhradených pre podniky, ktoré sú postihnuté dôsledkami AMO.

„V Bavorsku sa chovateľom ošípaných vypláca podpora, ak dokážu, že „korona” je príčinou poklesu tržieb príslušnej farmy. V období februára až novembra 2021 podali chovy v Nemecku 3 566 žiadostí o preklenovaciu pomoc. Z nich bolo do začiatku decembra schválených 1 496 žiadostí s finančným objemom 119,5 mil. eur,” informuje Peter Polák.

Slovensko

Slovensko ku koncu minulého roka poskytlo chovateľom ošípaných na riešenie situácie s COVID 19 a AMO dovedna 3,5 milióna eur.

„Zdroje neboli určené na náhradu výpadkov tržieb z titulu postihnutia AMO, teda s kompenzáciou strát spôsobených znížením výkupnej ceny jatočných ošípaných z tzv. červenej zóny. Do podpory nebola zahrnutá ani kompenzácia navýšenia cien vstupov ako sú krmivá, hnojivá a v neposlednom rade energie,” hovorí Peter Polák.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski sa podľa SACHO opakovane vyjadril, že nebudú spustené opatrenia na zmiernenie nestability na trhu s bravčovým mäsom v podobe súkromného skladovania na celoeurópskej úrovni.

„Opatrenia na riešenie krízy s cenou jatočných ošípaných majú riešiť členské štáty na národnej úrovni. Ak iné štáty EU budú kompenzovať zvýšené náklady na protipandemické opatrenia vrátane výpadkov tržieb spôsobených ochoreniami COVID 19 či AMO a Slovensko nie, môžeme si byť absolútne istí, že potravinová sebestačnosť v bravčovom mäse klesne z dnešných 32 na možno 25 či 20 percent,” informuje Peter Polák.

Stavy ošípaných na Slovensku medziročne dramaticky poklesli. Kým v decembri 2020 bolo evidovaných 34 800 kusov prasníc, v decembri 2021 ich počet poklesol o štyri percentá na 33 400 kusov. V januári tohto roka sa počet prasníc znížil na 29 300 kusov, čo predstavuje pokles o 14 percent oproti decembru 2020.

Stavy ošípaných poklesli na Slovensku zo 614.500 kusov v decembri 2020 o sedem percent na 571.000 kusov v decembri 2021. V januári tohto roka už bolo evidovaných len 446.000 kusov ošípaných, čo znamená pokles o 27 percent oproti decembru 2020.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SACHO

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments