Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Aj tento rok štát zadotuje likvidáciu kadáverov

Aj tento rok štát zadotuje likvidáciu kadáverov
insert_photoTASR - Na snímke špeciálne vozidlo na presun kadáverov po preventívnej likvidácii ošípaných, ktorá sa vykonáva pre výskyt afrického moru ošípaných (AMO) v obci Strážne. Strážne 30. júla 2019.

Dotácie na likvidáciu kadáverov vstúpili do platnosti na Slovensku v minulom roku a našli pozitívnu odozvu zo strany chovateľov. Tí po takomto opatrení volali roky, keďže likvidácia uhynutých či chorých zvierat ich stojí nemalé peniaze.

Podľa niektorých názorov sa cielenými dotáciami zníži aj riziko nežiadúceho zbavovania sa uhynutých zvierat, o ktorých sa na Slovensku len šepká. V minulosti však niektorí chovatelia potvrdili, že o praktikách vozenia chorých zvierat na bitúnky vedia. Štátna veterinárna a potravinová správa však takéto informácie nikdy nepotvrdila.

Výzva otvorená

Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat je aktuálne otvorená a žiadosti možno predkladať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 19.3.2021.

„Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky boli pre rok 2021 stanovené maximálne sadzby na odstránenie jednej tony mŕtvych hospodárskych zvierat v sume 185 eur na tonu, a na likvidáciu jednej tony týchto mŕtvych hospodárskych zvierat v sume 130 eur na tonu,“ píše sa v samotne výzve.

Celkovo boli na tento účel tento rok ministerstvom vyčlenené 3 milióny eur,

„To predstavuje oproti predchádzajúcemu roku navýšenie o 1 milión eur,“ uviedlo tlačové oddelenie MPRV SR.

Vlani sa pritom celá suma nevyčerpala.

„Celkovo bola dotácia vo výške 1 886 292,42 eur použitá pre 788 subjektov,“ dodal rezort.

Stratili sme mesiace

Chovatelia vyhlásenie výzvy v tomto roku očakávali, privítali by ju však aj skôr. Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora výzvu uvítala, podľa nej však prichádza pomerne neskoro.

 „Ak pôjde všetko ako má, naši poľnohospodári sa dostanú k podpore najskôr až niekedy v apríli. Stratia tak minimálne tri mesiace, kedy už mohli  túto formu podpory využívať,“ hovorí podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Chovatelia upozorňujú, že zvieratá hynú počas celého roka a neobmedzujú sa len na obdobia, kedy štát ich bezpečnú a zákonnú likvidáciu dotuje. Komora do budúcnosti vidí potrebu systém nastaviť tak, aby podpory fungovali kontinuálne.

„SPPK upozorňovala na nutnosť zaoberať sa predĺžením podpory likvidácie kadáverov už v októbri. V budúcnosti by bolo vhodné, keby podpora plynule prešla aj do ďalšieho roka, aby naši chovatelia nestratili čas a možnosť túto formu podpory plne využiť,“ dodal Matej Korpáš z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke špeciálne vozidlo na presun kadáverov po preventívnej likvidácii ošípaných, ktorá sa vykonáva pre výskyt afrického moru ošípaných (AMO) v obci Strážne. Strážne 30. júla 2019.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
A.k.
A.k.
6. marec 2021 7:31

Pozorujeme pokles “likvidácie” uhynutých zvierat aj v okolí ciest a v prírode. Je to veľmi dobré opatrenie, na ktorom by sa malo podieľať aj min. životného prostredia.