Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Agrorezort: Poľnohospodári musia kosenie nahlásiť poľovníkom vopred

Agrorezort: Poľnohospodári musia kosenie nahlásiť poľovníkom vopred
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Od tohto roku majú poľnohospodári možnosť aktívnejšie chrániť životy voľne žijúcej zveri a predchádzať zbytočným úmrtiam. Ohlasovaciu povinnosť môžu vykonávať efektívnejšie, rýchlejšie a to vďaka webovej aplikácii. Poľovníci budú môcť včas reagovať a vykonať preventívne opatrenia. Vďaka jednoduchej aplikácii sa môžu k ochrane zveri pridať aj dobrovoľníci.

„To, ako sa staráme o prírodu a zvieratá teraz, bude zrkadlom toho, čo zanecháme nasledujúcim generáciám. Je preto nesmierne dôležité zvýšiť dôraz na starostlivosť o našu krajinu, jej prírodu a zvieratá žijúce v nej. Populácia najmä malej zveri zásahom človeka výrazne utrpela a tento stav je možné napraviť aj s pomocou moderných nástrojov,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Dbať o to, aby zver, ako aj ostatné živočíchy, pri obhospodarovaní pozemkov neboli zraňované alebo usmrcované a aby ich biotopy neboli poškodzované, je povinnosťou všetkých užívateľov poľnohospodárskych pozemkov. Napriek tomu každoročne pri kosbe pasienkov a krmovín na prelome jari a leta, dochádza k stratám na životoch nielen mláďat, ale aj dospelých jedincov voľne žijúcej zveri. Ide najmä o srnčiu zver, ale aj o iné druhy mláďat raticovej zveri, samíc vtákov hniezdiacich na zemi a ich znášky vajec, i ďalšie drobné živočíchy.

Zákonnou povinnosťou poľnohospodárov je oznámiť užívateľovi poľovného revíru najmenej tri dni vopred čas a miesto vykonávania poľnohospodárskych prác v noci, kosenie krmovín a použitie chemických prípravkov, ktoré môžu byť škodlivé pre zver.

Aplikácia, ktorá slúži na splnenie zákonnej povinnosti

Poľnohospodári sú tiež povinní používať plašiče zveri pri kosení trvalých trávnych porastov, obilnín a krmovín a pri ich zbere vykonávať práce tak, aby bola zver vytlačovaná od stredu pozemku k jeho okraju. Užívateľom pozemkov za neplnenie povinnosti môže okresný úrad uložiť finančnú pokuta až do výšky 15 000 eur. Podľa prieskumu poľovníckych organizácií, ktoré škody na zveri evidujú, až 72 % poľnohospodárskych subjektov si neplní zákonnú povinnosť a neohlasuje kosbu vopred.

Občianske združenie OZ ZELEŇ a Slovenská poľovnícka komora v tomto roku spustili webovú aplikáciu www.zivaluka.sk, kde môžu poľnohospodári jednoducho a rýchlo zapísať termín a miesto plánovanej kosby, čím si splnia zákonnú povinnosť a umožnia poľovníckym organizáciám zorganizovať úspešné preventívne akcie a eliminovať škody.

„Vyzývam a odporúčam všetkým poľnohospodárom, aby sa zapojili a zaregistrovali do webovej aplikácie www.zivaluka.sk. Poctivým ohlasovaním termínov kosby zabezpečia nielen plnenie si zákonnej povinnosti, ale aj predchádzanie zbytočnej smrti zveri,“ vyzvala šéfka agrorezortu Gabriela Matečná.

 

Autor článku: Daniel Hrežík - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
16 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
j.b.
j.b.
29. apríl 2019 5:08

Pekná myšlienka chranit zver, ale kto ochráni nás , ved už nie je ani čo kosiť, luky su po nájazdoch diviakoch úplne zdevastované, škody miestami totálne a čo dať dobytku nažrať to netuším , aj keď sme luky opravili do pár dni to bolo to iste ale to už nik… Celý komentár »

Števo
Števo
29. apríl 2019 6:37

Ked dostanem pravo vymozitelnosti skody potom mi davajte pokutu za nesplnenie nejakej povinnosti. Lesna zver nema co robit na lukach a poliach ked sa tam pracuje. Dajte to za povinnost polovnikom si to ustrazit.

j.p.
j.p.
29. apríl 2019 9:09

Niekto na MP SR si myslí, že slovenskí poľnohospodári nemajú čo robiť, len nahlasovať sprostosti, aby sme v tomto roku opäť raz mali oveľa väčšie škody zverou, ako v predošlých rokoch … ? a zveri máme toľko, že min. 10 rokov môžme zásobovať celú EÚ mäsom z diviny (všeobecne) …… Celý komentár »

Poľnohospodár a poľovník v 1
Poľnohospodár a poľovník v 1
29. apríl 2019 9:52

Vážení, tento zákon je v platnosti od roku 20009. Čo ste robili doteraz? Porušovali, príp. ešte stále porušujete zákon? Hlavne, že keď sa jedná o diskriminačné nájomné zmluvy na pôdu pre vlastníkov pôdy, tak sa všetci tak radi oháňate právom a zákonmi! Tu nejde prioritne o horské oblasti s diviakmi… Celý komentár »

j.k.
j.k.
29. apríl 2019 12:53

to nahlasenie určite ochrani tu zver

Maroš
Maroš
29. apríl 2019 17:51

Samozrejme a čo ešte. Nám takisto po diviakoch a vysokej ostávajú obrovské škody, či na TTP alebo na ornej pôde a nikoho to nezaujíma. Ďalšie obrovské škody nám robia drevári, ťahajú drevo krížom cez lúky , spadnute stromy opilia na luke a haluzinu nechávajú v strede parcely. Polia máme podelene… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
29. apríl 2019 18:51

Tieto nazory su az zarazajuce. Tak: ad 1) zver je tu doma, bola tu skor ako my, MY OKUPUJEME jej uzemie a nie naopak, podla toho by sme sa mali aj spravat, ak na tejto planete nechceme zostat osamote ad 2) ziadne skody a hlasenia by sme nemuseli zakonom alebo… Celý komentár »

G.S.
G.S.
29. apríl 2019 18:59

A mne poľovníci nemusia ani len oznámiť konanie zhromaždenia vlastníkov poľovných revírov. Do dnešného dňa mi poľovníci nezaplatili ani cent za užívanie mojich pozemkov na poľovníctvo. Zver mi doslova preoráva hektáre pozemkov ročne a poľovníci na džípoch vytvoria toľko ciest, že ich ani nestíham likvidovať. Páľte niekam aj so svojim… Celý komentár »

G.S.
G.S.
29. apríl 2019 19:03

A ešte doplním. Ak je to zásah vo verejnom záujme, napríklad kosenie od stredu, tak vzhľadom k vyšším nákladom na neho, nech pani ministerka dá doplatok ako bola kedysi základná schéma a nie hádzať na nás haldu povinnosti bez akéhokoľvek krytia nákladov. My máme čo robiť, zvládnuť to čo na… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
29. apríl 2019 19:11

@G.S. – ako by ste postupovali, keby Vam zverili pozemky do ruk zo vsetkym, aj s polovnictvom? Co by ste robili?

G.S.
G.S.
30. apríl 2019 19:43
Odpoveď na  DoesntMatter

Doesnt – samozrejme by som sa snažil držať stavy zveri na takej úrovni aby škody neboli veľkého rozsahu. Jednoducho vtedy išiel poľovník do lesa pešo. S puškou alebo bez. Zveri bolo menej ale si ju prikrmovali. Ak by zver narobila také škody ako dnes, tak majú na krku trestné stíhanie.… Celý komentár »

Poľnohospodár a poľovník v 1
Poľnohospodár a poľovník v 1
29. apríl 2019 21:00

J.K. – toto hlásenie má pomôcť k ochrane zveri. Užívateľ poľovného revíru má POVINNOSŤ vykonať opatrenia, ktoré zamedzia škodám na zveri. Robí sa to vyháňaním zveri pomocou poľovných psov deň pred samotnou kosbou/ použitím pachových ohradníkov/ akustických plašičov alebo najnovšie termovíziou priamo na traktore alebo dokonca z dronu. Ak si… Celý komentár »

j.k.
j.k.
1. máj 2019 16:15

prehnane odborne vyložene.takychto ludi potrebuje nase polnohospodarstvo.

G.S.
G.S.
2. máj 2019 18:50

Prírodné bohatstvo štátu, ktorého vlastníkom je poľovník? Ty si inak vtipný. Ak to patrí štátu, tak všetku strelenú zver odovzdaj za cenu nábojov do škôl a domovov dôchodcov. Potom môžeš básniť o majetku nás všetkých. Takto môžeme pokojne aj moje kravy vyhlásiť za prírodné bohatstvo štátu, lebo v mnohých katastroch… Celý komentár »

jm
jm
29. apríl 2019 22:47

Ja vítam takúto možnosť ohlásenia. Je len škoda že sa nezobudili už skôr s takouto aplikáciou. Rád sa vrátim k tomuto článku a budem informovať verejnosť ako sa zachová poľovné združenie keď im ohlásim kosbu. Malý dodatok pre Poľnohospodár a poľovník v 1. Nepatrím k mega hospodárom tak že naše… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
2. máj 2019 10:59

@G.S. – Absolutny suhlas.