Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Agra poisťovňa: Škody v poľnohospodárstve za milióny

Agra poisťovňa: Škody v poľnohospodárstve za milióny
insert_photoAgra poisťovňa

V rozsiahlych častiach Európy a samozrejme aj na Slovensku pretrvávali v uplynulých týždňoch horúčavy a nedostatok zrážok. V mnohých častiach západného, stredného a hlavne v poľnohospodársky významných oblastiach východného Slovenska, bol v období od apríla do augusta o 50 až 70 % , v niektorých ojedinelých až o viac ako 70% nižší úhrn zrážok ako je priemer za uplynulých desať rokov.

Obilniny a hlavne jesenné plodiny zaznamenali vysoké regionálne straty na výnosoch.

Priložená mapa zobrazuje oblasti s najväčšími zrážkovými deficitmi. Podľa súčasných odhadov celková škoda v poľnohospodárstve na Slovensku môže dosiahnuť až 100 miliónov eur. V susednom Rakúsku sú vyčíslené nad 210 miliónov, z toho 80 miliónov pre obilniny a 130 miliónov eur pre lúky a pasienky. Takéto enormné škody spôsobené suchom v Rakúsku ešte nikdy neboli. Treba však ešte počkať aj na vývoj jesenných plodín ako je sója, kukurica alebo cukrová repa, aby bolo možné zhodnotiť celkový rozsah poškodenia suchom.

Meteorologické fakty 2018:
Na mnohých miestach je o 50 až 70 % menej zrážok.
Druhá najteplejšia jar v histórii meraní.
Podľa meteorológov smeruje rok 2018 k jednému z najteplejších rokov od začiatku meraní.

“Poľnohospodárstvo čoraz viac čelí vysokým škodám spôsobeným suchom. Za posledných šesť rokov došlo 4-krát k masívnemu poškodeniu plodín týmto fenoménom. Suchá jar, pretrvávajúce horúčavy a vlahový deficit spôsobili urýchlenie vegetácie a tým aj veľké škody na porastoch pestovaných plodín. Lokálne búrky sú často sprevádzané krubobitím. V niektorých regiónoch boli suchom poškodené obilniny. Za obrovské prekvapenie je možné považovať aj nutné udelenie výnimky k skoršiemu predaju burčiaku, po zahájení skoršieho vinobrania. Samotné vinohrady neutrpia tak významne deficitom zrážok ako poľné plodiny, čo vyplýva z ich hlbšieho zakorenenia. Väčšie problémy so suchom a tým aj nižšiu úrodu zaznamenali mladé výsadby vinohradov a vinohrady založené na kopcoch, kde je nižší pôdny profil. Problémy so suchom evidujú pestovatelia sóje, slnečnice a kukurice, u ktorých zníženie výnosu je spôsobené aj nedostatočným opelením, vývinom strukov, úborov či klasov. Hlavným faktorom formulujúcim výšku celkových škôd je nižší vývin ich úrodotvorných prvkov a tým dosiahnutie nižšej hmotnosti tisícich zŕn či semien.“ povedal Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Faktom je, že poľnohospodári sú obeťou klímy číslo jedna. Samotné poľnohospodárstvo je ako prvé a ťažko postihnuté klimatickými zmenami, pretože má svoju dielňu pod holým nebom. Až 80 % výnosov závisí od vrtochov počasia alebo klímy.

Autor článku: Agra poisťovňa
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments