Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Aktualizované: Africký mor ošípaných zaznamenaný na dánskej farme na Slovensku

Aktualizované: Africký mor ošípaných zaznamenaný na dánskej farme na Slovensku
insert_photohttp://www.pigagro.sk/zivocisna-vyroba/ - Farma Jesenské

Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári potom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku.

V obci Jesenské je situovaná jedna z fariem dánskej spoločnosti Pigagro. Tá svoj chov u nás realizuje na štyroch farmách.

“Našou reprodukčnou farmou, kde sa realizuje insemninácia a pôrody, je prevádzka v Jesenskom. Tu sa nachádzajú všetky naše prasnice a prasiatka až do okamihu, kým sú odstavené,” informuje webová stránka spoločnosti Pigagro.

Štátna veterinárna a potravinová správa skúma, ako sa nákaza do chovu dostala a či boli dodržané všetky podmienky ochrany chovu ošípaných v čase mimoriadnej situácie súvisiacej s epidémiou AMO. Zároveň budú veterinári identifikovať, či nemohlo dôjsť k prenosu nákazy do iného kontaktného chovu ošípaných.

“Na farme boli v platnosti prísne protokoly prevencie pred zavlečením AMO. Všetky procesy súvisiace s výskytom ochorenia na farme sú v pôsobnosti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Vyjadrujeme podporu chovateľovi v neľahkej situácii,” uviedol Peter Polák, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.

Veterinárnym opatrením bolo v okruhu 3 km okolo ohniska stanovené pásmo ochrany a v okruhu 10 km pásmo pozorovania. Týmto okruhom venujú veterinári zvýšenú pozornosť a dohľad.

Správa bola aktualizovaná o vyjadrenie SACHO. 

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: http://www.pigagro.sk/zivocisna-vyroba/ - Farma Jesenské

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments