Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Africký mor ošípaných potvrdený na území Slovenska

Africký mor ošípaných potvrdený na území Slovenska
insert_photoTASR - V roku 2004 zasiahol Slovensko klasický mor ošípaných. Na farme v Koši bolo zlikvidovaných 8300 zvierat všetkých vekových kategórií.

Africký mor ošípaných bol po prvýkrát diagnostikovaný na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom.

Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol potvrdený pôvodca nákazy. Slovenská republika informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži). 

Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia v súlade s Nariadením vlády 277/2003 na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy.

Agrorezort bude o vývoji nákazy informovať.

Autor článku: MPRV SR
Zdroj obrázku: TASR - V roku 2004 zasiahol Slovensko klasický mor ošípaných. Na farme v Koši bolo zlikvidovaných 8300 zvierat všetkých vekových kategórií.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments