Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku, po prepade v roku 2016, vzrástol na štandardnú úroveň dlhodobého priemeru. V Českej republike sa vlani predalo 2247 traktorov, čo znamená medziročný nárast o 20 percent. Kombajnov sa predalo 162, medziročne o 17 percent viac. Vyplýva to z informácií, ktoré na veľtrhu Techagro v Brne poskytla Asociácia poľnohospodárskej a lesníckej techniky.

“Vrátili sme sa prakticky na priemernú hodnotu z posledných rokov,” uviedol sekretár asociácie Dušan Benža. U traktorov sa podľa neho po rokoch vrátil na prvé miesto domáci Zetor, ktorý je teraz jednotkou trhu pred značkou John Deere.

Podľa Jiřího Zikmunda, generálneho riaditeľa spoločnosti K.B.T. Proftech s.r.o., ktorá v ČR predáva značku traktorov Kubota, záujem o traktory medzi poľnohospodármi rastie. Firma ich vlani predala 77, o rok skôr to bolo len 34.

“Prevedenie traktorov Kubota si získava väčšiu a väčšiu obľúbenosť, do budúcnosti to vidíme ako pozitívny trend,” uviedol Zikmund. Podľa neho poľnohospodári kvitujú spoľahlivosť, jednoduchosť a ekonomiku prevádzky. Odbor je ale silne konkurenčný, na českom trhu sú desiatky značiek.

U kombajnov sa najviac predávajú značky Claas a New Holland. Na predajoch v minulom roku sa podľa Benžu premietli zmeny smernice Európskej únie, ktorá sprísnila emisné normy.

“Veľa z trhu sa predalo v decembri minulého roka. Tým je trochu skreslený vstup do tohto roku,“ uviedol Benža.

Nálada na trhu poľnohospodárskej techniky v susednom Nemecku je podľa neho ale veľmi optimistická.

“Očakávame, že tento optimizmus sa dostane aj do Českej republiky,” uviedol Benža.

Obrat celého odboru poľnohospodárskej techniky sa podľa Benža pohybuje okolo 36 miliárd korún (1,4 miliardy eur). Import aj export sú aktuálne zhruba na rovnakej úrovni okolo 18 miliárd korún (700 miliónov eur).

“Trochu hrá úlohu koruna a jej kurz,” uviedol Benža.

Predaje poľnohospodárskej techniky v jednotlivých rokoch

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments