Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

ČR: Definícia skutočný poľnohospodár ide proti diverzifikácii

ČR: Definícia skutočný poľnohospodár ide proti diverzifikácii
insert_photoPNEUSEJ - Sejačky Pneusej vyrába PD Hlohovec v rámci diverzifikácie výroby.

Českej republike sa nepáči plán Európskej komisie definovať pre potreby budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020, kto je takzvaný „skutočný poľnohospodár“. Na dnešnom rokovaní so svojimi rezortnými kolegami z ďalších krajín EÚ takú snahu odmietol český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman.

„Neustále všetci hovoríme, že nové pravidlá musia byť podstatne jednoduchšie, ako tie súčasné,“ upozornil Toman.

Podobnú definíciu takzvaného „aktívneho poľnohospodára“ pritom Únia vlani zrušila – práve kvôli administratívnej záťaži.

Návrh definície by podľa Tomana pravidlá komplikoval, viedol by totiž k vylúčeniu takých poľnohospodárov, ktorí majú príjem aj z ďalších činností. Podľa Tomana ale ČR dlhodobo usiluje o to, aby českí poľnohospodári svoje podnikanie diverzifikovali a znižovali tak možné hospodárske riziká.

Diskusia o podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 je súčasťou širších diskusií členských krajín o rôznych častiach návrhu budúceho viacročného rozpočtu Únie pre roky 2021 až 2027. Európska komisia by chcela mať tieto komplikované rokovania, ktoré určia podobu únijného hospodárenia po väčšinu budúceho desaťročia, uzavreté ešte do volieb do europarlamentu budúci rok na jar. Podľa diplomatov je podobný rýchly vývoj ale len veľmi nepravdepodobný.

Česká republika dáva opakovane najavo, že má s časťami návrhov problém, a nie je v tom v EÚ zďaleka jediná. Praha napríklad žiada možnosť flexibilného prístupu k zastropovaniu priamych platieb a odmieta znižovanie celkových peňazí, ktoré by mala EÚ na poľnohospodárstvo vydávať.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: PNEUSEJ - Sejačky Pneusej vyrába PD Hlohovec v rámci diverzifikácie výroby.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments