Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

10 najčítanejších článkov portálu poľnoinfo.sk v roku 2023

10 najčítanejších článkov portálu poľnoinfo.sk v roku 2023
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Traja ministri pôdohospodárstva a prechod na novú agrárnu politiku. Taký bol v skratke agrárny rok 2023. Čo v končiacom roku najviac zaujímalo našich čitateľov? Prekvapivo, výrazne zarezonovala európska téma, vysoko sa dostali aj články o spracovaní ukrajinskej pšenice na Slovensku, či informácie o nových povinnostiach, ktoré vyplývajú z podmienok strategického plánu.

1. Slovensko, Poľsko a Maďarsko ostali osamotení. Ich poľnohospodárov sa zastal iba eurokomisár

Autor: Klaudia Lászloová, Čítanosť: 38 418 zobrazení

Väčšina členských štátov vyjadrila názor, že si treba udržať jednotu v politických aj právnych ohľadoch čo sa týka ochrany spoločného trhu v Európskej únii. Situácia by nemala viesť k jednostranným rozhodnutiam bez konsenzu. Na záver pondelkového zasadania Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ to povedal Luis Planas Puchades, minister pôdohospodárstva Španielska, ktoré je aktuálne predsedajúcim štátom v EÚ. Reagoval tak na rozhodnutie Slovenska, Poľska a Maďarska jednostranne zakázať dovoz niektorých ukrajinských poľnohospodárskych a potravinových komodít.

2. Stanú sa z poľnohospodárov fotografi?

Autor: Ivana Kaliská, Juraj Huba, Čítanosť: 27 980

Žatva v mnohých oblastiach naberá na obrátkach a poľnohospodárom tak pomaly vrcholí aktuálna sezóna. Namiesto zaoberania sa výnosmi, primeraným speňažením úrody či ochranou dozrievajúcich plodín pred škodcami a nepriazňami počasia, však mnohí riešia aj iné problémy – viac menej administratívne. Navyše také, ktoré nezapríčinili, ani ich nevedia ovplyvniť.

3. Mlyn v Kolárove dostal zákaz spracovať ukrajinskú pšenicu

Autor: Juraj Huba, Čítanosť: 27 756

Výsledky analýzy 1 500 ton ukrajinskej pšenice dovezenej do Mlyna Kolárovo ukázali na jej nevyhovujúce výsledky. Mlyn dostal zákaz spracovania pšenice a jej uvedenia do krmovinárskeho a potravinového reťazca. Informoval v štvrtok poobede agrorezort.

4. Stihli ste odovzdať evidenciu pozemkov?

Autor: Ivana Kaliská, Čítanosť: 22 455

Júl 2023 je definitívne minulosťou a s jeho posledným dňom aj termín na odovzdanie evidencie pozemkov, ktorá je tento rok povinnou súčasťou žiadostí o priame platby. Ide o novinku, ktorá už pri podávaní samotných žiadostí na prelome apríla a mája vyvolávala v mnohých poľnohospodároch obavy a vzniesla sa voči nej aj vlna kritiky.

5. Mlyn Kolárovo: Celkovo sme nakúpili približne 16 tisíc ton obilia pôvodom z Ukrajiny

Autor: Juraj Huba, Čítanosť: 22 214

Levente Varga, riaditeľ akciovej spoločnosti Mlyn Kolárovo poslal portálu poľnoinfo.sk odpovede na otázky súvisiace s dovozom ukrajinskej pšenice. Okrem odpovedí na otázky nám zaslal aj samostatné stanovisko k medializovaným informáciám o nevyhovujúcich výsledkoch analýzy pšenice z Ukrajiny.

6. Predčasné dôchodky čakajú zmeny

Autor: Ivana Kaliská, Čítanosť: 21 606

Agropotravinársky sektor patrí medzi tie, ktoré sú odchodom do predčasného dôchodku výrazne zasiahnuté. V odvetví už teraz pracuje mnoho ľudí v dôchodkovom veku. Zatiaľ čo popri starobnom dôchodku pracovať môžu, popri predčasnom to zákon nedovoľuje. Nakoľko sa práve odchod do predčasného dôchodku v tomto roku oplatí viac, ako to bude v budúcom, žiadostí je stále viac. Pre zamestnávateľov v agropotravinárskych podnikoch to znamená výpadok pracovných síl.

7. Kompletný program výstavy AGROKOMPLEX 2023

Autor: MPRV SR, Čítanosť: 21 516

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vytvorilo prehľadného sprievodcu výstavou Agrokomplex 2023. Pozrite si, čo na výstave nevynechať a ktorý deň Nitru navštíviť. Výstava Agrokomplex začína už vo štvrtok 17. augusta 2023.

8. Takmer dva milióny eur smerovalo na strieľanie diviakov

Autor: Ivana Kaliská, Čítanosť: 12 603

Takzvané zástrelné patrí medzi nástroje, ktoré pomáhajú bojovať s africkým morom ošípaných. Nákaza sa u nás šíri už od leta 2019. Stavy diviakov odvtedy najmä vo východnej polovici Slovenska výrazne klesli  – jednak pre nákazu, ktorá sa medzi divo žijúcou zverou šíri, ako aj pre zvýšený lov diviakov.

9. Odškodné bude 35 eur na hektár?

Autor: Ivana Kaliská, Čítanosť: 10 076

Slovenskí pestovatelia poľných plodín, ktorých ceny ovplyvňuje vojenský konflikt na Ukrajine a dovoz lacného ukrajinského obilia do Európy, si napokon rozdelia 15-miliónový balík peňazí. K prostriedkom Európskej komisie pridá zdroje aj samotný štát.

10. NAKA mala zadržať troch zamestnancov MPRV, jedného PPA a kandidáta na poslanca za OĽaNO

Autor: Juraj Huba, Čítanosť: 8 411

Národná kriminálna agentúra zasahuje v priestoroch Pôdohospodárskej platobnej agentúry a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. NAKA na sociálnej sieti predpoludním informovala, že akcia prebieha od skorých ranných hodín s krycím názvom „TAJOMNÍK“ v Bratislave, Senci a Hornom Mýte (okres Dunajská Streda). Polícia informuje o piatich zadržaných osobách.

Newsletter

Z hľadiska odbornej verejnosti sú dôležitým zdrojom návštevnosti prepojenia z našich newslettrov. O ich popularite svedčí medziročný nárast počtu odoberateľov o 213. Aktuálne distribuujeme newslettre na 1 770 emailových adries našich čitateľov. Newsletter s najvyšším percentom otvorení (52,37 percenta) sme vydali v končiacom roku 30. novembra s titulkom – Systém vyplácania priamych platieb sa rozsypal. PPA ho lepí preddavkami pre poľnohospodárov. 

Samotný článok dosiahol nadpriemernú čítanosť 6 027 zobrazení.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments